Porady

Sterylizacja

W Przychodni Weterynaryjnej Panaceum zabieg sterylizacji, który polega na usunięciu macicy i jajników, wykonujemy w znieczuleniu ogólnym. Zalecamy ten zabieg wykonać jak najwcześniej ze względów przede wszystkim zdrowotnych. Zmniejszamy w ten sposób ryzyko pojawienia się guzów gruczołu mlekowego, stanów zapalnych macicy (ropmacicze), chorób dermatologicznych o podłożu hormonalnym, nowotworów układu rozrodczego oraz innych chorób. Pamiętajmy, że zwierzęta cierpią nie mogąc zaspokoić swoich fizjologicznych potrzeb, a zamykanie ich w domu w trakcie cieczki (rui) to nie rozwiązanie, zwłaszcza że są to sprytne zwierzęta i nie zawsze jesteśmy w stanie nad nimi zapanować. A potem zostaje problem co z tymi maluszkami zrobić, a schroniska są już przepełnione.

U nas wykonujemy ten zabieg w narkozie wziewnej - najbardziej bezpiecznej metodzie znieczulenia ogólnego. Zwierze jest zaintubowane i oddycha mieszanką środka znieczulającego z tlenem, a my możemy kontrolować głębokość narkozy. Parametry życiowe pacjenta są stale monitorowane. Wykonujemy małe cięcie i stosujemy szwy śródskórne, czyli takie które nie wystają na zewnątrz przez co nie drażnią naszych pupili. Zbędne jest również zakładanie opatrunków i kołnierzy ochronnych. Szwów śródskórnych się nie ściąga, a więc unikamy kolejnego stresu dla zwierzaka.

Warto podkreślić, że chociaż znieczulenie wziewne jest najbardziej bezpieczne to jednak istnieje ryzyko anestezjologiczne. Dlatego też zalecamy badania przed zabiegiem, zwłaszcza zwierząt starszych. Polecamy wykonać badanie krwi oraz RTG. Ważne jest również to, że zabieg sterylizacji nie wpływa znacząco na zmiane charakteru ani wyglądu naszych pupili. Co prawda zmniejsza się metabolizm, ale odpowiednie żywienie i pielęgnacja pozwoli na utrzymanie własciwej sylwetki

Kastracja

W Przychodni Weterynaryjnej Panaceum zabieg kastracji polega na usunięciu obu jąder w znieczuleniu ogólnym. Zalecamy wyknywać go jak najszybciej ze względów zdrowotnych. Zapobiegamy w ten sposób chorobom układu rozrodczego, przede wszystkim problemom z prostatą (guzy, cysty, torbiele, stany zapalne) wskazana jest przy wnętrostwie.

Nie obcy nam jest widok błąkających się psów i stado wielbicieli przed domem swojej wybranki, która właśnie ma cieczkę (ruje). Niestety dochodzi do bójek między amantami, ucieczek i włóczęgi, które różnie się kończą. A to pogryzienie czy też naderwane uchu. Można temu zaradzić poprzez kastracje.

U nas wykonujemy ten zabieg w narkozie wziewnej - najbardziej bezpiecznej metodzie znieczulenia ogólnego. Zwierze jest zaintubowane i oddycha mieszanką środka znieczulającego z tlenem, a my możemy kontrolować głębokość narkozy. Parametry życiowe pacjenta są stale monitorowane. Wykonujemy małe cięcie i stosujemy szwy śródskórne, czyli takie które nie wystają na zewnątrz przez co nie drażnią naszych pupili. W przypadku kocura nie stosujemy szwów ponieważ moszna samoistnie się zasklepia. Zbędne jest również zakładanie opatrunków i kołnierzy ochronnych. Szwów śródskórnych się nie ściąga, a więc unikamy kolejnego stresu dla zwierzaka.

Warto podkreślić, że chociaż znieczulenie wziewne jest najbardziej bezpieczne to jednak istnieje ryzyko anestezjologiczne. Dlatego też zalecamy badania przed zabiegiem, zwłaszcza zwierząt starszych. Polecamy wykonać badanie krwi oraz RTG. Ważne jest również to, że zabieg kastracji nie wpływa znacząco na zmianę charakteru ani wyglądu naszych pupili. Co prawda zmniejsza się metabolizm, ale odpowiednie żywienie i pielęgnacja pozwoli na utrzymanie właściwej sylwetki.